Uçağı Kim İcat Etti? Uçağı Kim Buldu?

İnsanlık, uçmayı tarih boyunca binlerce kez denemiş, büyük bir bölümünden başarısız sonuçlar elde etmiştir. Bu alanda ilk girişim sıcak hava balonları olarak gösterilse de tam olarak yeterli ve verimli sonuçlar elde edilememiştir. Günümüzde kullanılan havayolu taşımacılığı aslında insanlık için oldukça büyük bir gelişme olarak gösterilmekte. Uçağı Kim Buldu soruna gelecek olursak belirli yıllarda gerçekleşen çalışmaların bir ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

Uçağı Kim Buldu? Uçağı Kim İcat Etti? Uçağı Kim Buldu?
Uçağı Kim İcat Etti? Uçağı Kim Buldu?
Uçağı Kim Buldu sorusunu aşamalar ile açıklamayı daha uygun buluyoruz. Tarih içerisinde ilk olarak 1804 yılında yapılan Planör, Geroge Cayle tarafından tasarlanmıştır. İki farklı noktada iki farklı planör ile gerçekleştirilen uçuşlar pilotların uçağı kontrol etmek istememelerinden dolayı başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Bu başarısızlık girişimin ardından 1890 yılında Otto Lilienthal tarafından beden hareketleri ile kontrol edilebilen planör 250 metreye yakın bir uçuş gerçekleştirmiştir. Uçağı Kim Buldu sorusunun temelleri bu tarihten sonra dünya genelinde başlayan planör denemeleri ile şekil kazanmıştır.

Orville ve Wilbur Wright Kardeşler

1900 yılında çalışmalara katılan Orville ve Wilbur Wright Kardeşler, tasarladıkları planörün havada uzun süre kalabilmesini sağlamak amacı ile kanat sistemini geliştirmiştir. Uçuş kontrolünü oldukça zor olduğunu belirten ikili sayısız denemelerinin ardından 1903 yılında motorlu uçak sistemini keşfetmiş, bu süreden sonra kanat, itiş gücü, pervane, basınç sistemleri, kalkış gibi konular üzerine çalışma yürütmüşlerdir. İlk başta kendilerine uygun bir araç motoru arayan kardeşler, yeterli itiş gücünün araç motorlarında olmadığını görerek kendilerine uygun bir motor geliştirmişlerdir. Uçağı Kim Buldu sorusunun asıl bölümünün buradan itibaren başladığını, planörden ziyade hava taşımacılığına uygun uçak gelişimini binlerce deney sonucunda Orville ve Wilbur Wright Kardeşler tarafından geliştirildiğini söyleyebiliriz.

Motorlu Uçak İcadı İle ilgili Gelişmeler

Uçağı Kim Buldu sorusu üzerine yapılan araştırmalar bizleri Orville ve Wilbur Wright Kardeşlere götürmektedir. Motorlu uçağın tüm gelişimleri kendilerine ait olan kardeşler, yaptıkları çalışmalar sonucunda 1.Dünya Savaşının şartlarını büyük oranda değiştirmiştir. İlk olarak casusluk ve gözlem üzerine kullanıma başlayan uçak, 1940’lı yıllardan itibaren yolcu taşımacılığına başlamıştır.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski