Tıp Bayramı Ne Zaman? Tıp Bayramını Kim Buldu?

Her yıl düzenli olarak 14 martta kutlanan tıp bayramı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aynı tarih içerisinde kutlanmaktadır. Yapılan organizasyon sırasında bir araya gelen yüzlerce doktor ve cerrah, sektör içerisinde bulunan sorunlar, çeşitli alan ve dallarda ödüllerin dağıtıldığı bir nevi anma ve coşma günü olarak gösterilir. Kutlamalar, 1976 yılından bu yana tek günden değil, 14 martın bulunduğu komple haftayı kapsamaktadır.

 Tıp Bayramını Kim Buldu?

Tıp Bayramı Ne Zaman? Tıp Bayramını Kim Buldu?
Tıp Bayramı Ne Zaman? Tıp Bayramını Kim Buldu?
Hekimbaşı Mustafa Behçet, dönemin Osmanlı padişahı 2. Mahmut döneminde ilk cerrahi merkezlerin açılması için önerilerde bulunmuştur. 14 Mart 1827 yılında kurulan ilk cerrahhane ülkemizdeki modern tıp gelişmelerinin başlangıcı olarak gösterilmesinden dolayı okulun açılış günü tıp bayramı olarak kutlanmaktadır. Tıp Bayramı ile ilgili ilk kutlama 14 Mart 1919 yılında gerçekleşmiştir. İstanbul’un işgal altında olduğu dönemlerde Tıp okulu öğrencileri işgalleri protesto etmek amacı ile bir araya gelmiş ve hocaları ve birçok cerrah da bu konuya destek vermiştir.

İlk Tıp Bayramı sanıldığı gibi kutlamalar ile değil vatanı savunma hareketi ile başlamıştır. 1929 yılından 1937 yılına kadar geçenki sürede 12 Mayıs tarihinde kutlanan bu bayram, Bursa’da açılan Darüşşifa içerisinde ilk Türkçe tıp derslerin başlandığı tarihi gösteriyordu. Daha sonradan tekrardan 14 Mart tarihi tıp alanının bayram günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya üzerinde bulunan her ülke, Tıp ya Doktorlar gününü farklı tarihlerde kutlayarak anılmasını sağlamaktadır. ABD, 30 Mart ameliyatlarda ilk anestezi kullanıldığı günü tıp bayramı olarak kutlarken, Hindistan ülkelerinin en önemli girişimlerine imza atan Bidhan Chandra Roy’un doğum tarihi olan 1 Temmuz’u bayram olarak kutlarlar.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski