Telefonu Kim İcat Etti? Telefonu Kim Buldu?

İnsanlar arasındaki iletişim sorunu ortadan kaldıran bir çalışma olarak gösterilen telefon, dünya tarihi içerisinde gerçekleştirilen en büyük hamlelerden biri olarak yer almakta. Telefonu Kim Buldu ile ilgili sorular karşısında verilen isimler genel olarak Antonio Meucci, Alexander Graham Bell ve Thomas Watson’dur. Bugün kullandığımız akıllı telefonlar da dahil olmak üzere sistemin temellerini yapılan bu çalışmalar sonucunda atılmıştır. İlk başlarda sadece şehir içerisinde kullanıma sunulan telefon, zamanla aldığı gelişmeler ile önce şehirler arası sonrasında ise uluslar arasında kullanılabilir hale getirilmiştir.

Telefonu Kim Buldu? 

Telefonu Kim İcat Etti? Telefonu Kim Buldu?
Telefonu Kim İcat Etti? Telefonu Kim Buldu?

Telefonu Kim Buldu sorusunun ilk aşaması İtalyan mucit Antonio Meucci tarafından gerçekleştirilmiştir. Ses terimini ilk kez kullanan Meucci, elektrik dalgaları aracılığı ile sesin karşı hazneden iletilmesi olayına “Teletrofono” adını vermiştir. Yaşadığı dönem içerisinde 30’a yakın prototip üretimini gerçekleştirmesi, bu alanda resmi çalışmalar gerçekleştirmesine olanak sağlamıştır. Geliştirdiği sistemin patent başvurusu için çıktığı yolda çok kötü bir kaza geçirmiş ve elinde bulunan tüm birikimi tedavisi için harcamıştır. Bu aşamada çekilen maddi sorunlara çözüm olabilmek adına karısı tarafından eskiciye satılan teletrofonu, Telefonu Kim Buldu sorusunun başka baharlarda gündeme gelmesine neden olmuştur.

 

Telefonun İcadı ile ilgili Patent

 

Teletrofono’nun proje dosyalarını ele geçiren Alexander Graham Bell, bu konu üzerinde çalışmalar yürütmüş ve telefonun ilk örneklerini piyasaya sürmeye çalışmıştır. Açmış olduğu şirket ele telefonun yaygınlaşmasını sağlayan Bell bu alandaki patentlerin de sahibi olmuştur. Bu durumu belirli bir süre sonucunda öğrenen Meucci, Bell ve sahip olduğu şirkete dava açarak hakkını aramıştır. 1886 yılında gerçekleştirilen dava sonucunda Meucci haklı görülmüş ve telefonun patentini tekrar sahip olmuştur. Ölümüne kadar patenti elinde bulunduran Meucci, günümüzde de telefonu icat eden kişi olarak gösterilmekte. Telefonu Kim Buldu sorusu içerisinde elbette Graham Bell’in de yeri bulunmaktadır.

 

Alexander Graham Bell’in Telefonu

 

Gerçekleşen patent ve telif davaları sonucunda Graham Bell kendisine özel olarak bir telefon yapısı geliştirmiştir. Brezilya imparatorunun satın alımına kadar dikkat çekmeyen çalışma günümüzde kullanılan telefonların temellerini atmıştır.  Meucci’nin erken ölümü ve tam olarak tanınamaması Telefonu Kim Buldu sorusu Graham Bell ile cevaplandırılır.

 

 

 

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski