Tekerlekli Sandalyenin İcadı, Tekerlekli Sandalyeyi Kim Buldu?

Fiziksel engele maruz kalan kişilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kullandıkları tekerlekli sandalyeler, 1750 yılında İngiliz mucit olan James Heath tarafından keşfedilmiştir. Koltuk düzeneği altına yerleştirilen dingil sistemi, tekerleklerin sandalye ile beraber hareket edebilmesine olanak sağlamaktadır. !750 yılında geliştirilen ilk sandalyeler, bir kişinin arkadan itebileceği şekilde tasarlanmıştı. Hasta koltuğunda oturan kişinin elinde bulunan kavisli bir çubuk, yön değişimlerinin sağlanmasına olanak sağlıyordu. Tekerlek sistemlerinde meydana gelen gelişmeler, hastaların elleri ile kendi kendilerine taşıyabilme olanağı getirmiştir.

 Tekerlekli Sandalyeyi Kim Buldu

Tekerlekli Sandalyenin İcadı, Tekerlekli Sandalyeyi Kim Buldu?
Tekerlekli Sandalyenin İcadı, Tekerlekli Sandalyeyi Kim Buldu?
Fiziksel bir rahatsızlığı ile yürüyemeyen ya da yürümekte güçlük çeken kişiler için geliştirilen bu sandalyeler, kişilerin durumlarına göre çeşitli boylarda olabilmekte. Eskiye oranla el ile idare edilebilen bu sandalyeler, ihtiyaç olması durumunda teknolojinin el verdiğince birçok alternatife sahip olarak yönetilmekte ve sürülmektedir. Son yıllarda akülü çeşitlerinin bulunması hastalar için oldukça kolaylıkları beraberinde getirmiştir.

Tekerlekli sandalyeler, standart bir kalıp üzerinde olmayıp her kişiye uygun olacak şekilde farklı özelliklere sahip de olabilmektedir. Hastalar, sandalye kullanımını kendileri yürütebildiği gibi refakatçilerinin de kontrol edebilmelerine olanak sağlayabilmektedir. Her arazi ve mekan koşuluna göre ayrı özellikleri bulunan sandalyelerin merdiven çıkabilmek gibi birçok özellikleri bulunmaktadır. Tekerli sandalye ile yaşamlarını sürdürecek olan kişiler için geliştirilen birçok spor dalı dünya üzerinde büyük popülerliğe sahiptir. Sporcular için geliştirilen sandalyelerin standart sandalyelerden farklı bir görünüme sahip olabileceğini hatırlamak istiyoruz.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski