Tarayıcının İcadı, Tarayıcıyı Kim Buldu?

Bilgisayar ekipmanları içerisinde yer alan tarayıcılar, başta görüntü ve resimler olmak üzere metin ya da el yazmalarını işleyerek bilgisayar ortamına aktaran bir alet olarak karşımıza çıkmakta. Genellikle ofis ortamında çalışan kişilerin kullandığı bu cihaz neredeyse tamamen ortadan kalmış, yerine bilgisayar entegreli sistemlere bırakmıştır. Tarayıcının buluşu ile ilgili sorular bazı dönemlerde sıklıkla arttığını, Tarayıcıyı Kim Buldu sürekli merak edilmektedir. Kısaca bahsetmek gerekirse; bu durum üzerine araştırma gerçekleştiren ilk ekip Russell A. Kirsch tarafından kurulmuştu. Büro ortamında 1957 yılında sürdürülen çalışmalar sonucunda geliştirilen drum tarayıcı bu alanın ilk örneklerinden birisini oluşturmakta. Russell A. Kirsch, geliştirilen tarayıcıda kendi oğlunun resmini kullanmış ve sonuç olarak 176 piksel çözünürlüğe sahip 5 cm’lik bir fotoğraf karesi elde edilmiştir.

Tarayıcıyı Kim Buldu

Tarayıcının İcadı, Tarayıcıyı Kim Buldu?
Tarayıcının İcadı, Tarayıcıyı Kim Buldu?
Bu teknolojinin gelişmesi aslında oldukça eski dönemlerde kullanılan teknolojilerin bir uzantısı olarak gösterilmekte. 1860 yılında Pantelegraph, Giovanni Caselli tarafından geliştirilen faks, telgraf hatları üzerinden küçük boyuttaki el yazmalarının iletimini sağlamaktaydı. Bu çalışmanın ilham olarak alınması tarayıcı fikrini meydana getirmiştir. Tarayıcıyı Kim Buldu ile ilgili diğer bilgilere geçersek;

Modern Tarayıcının Başlangıcı

Édouard Belin neredeysese 100 yıl kullanılacak bir çalışmaya imza atmıştı. 1913 yılında başlattığı çalışmalar ile fotosel kullanımı üzerinden tarama yapabilecek bir sistem geliştirdiğini ve bu tarama işlemini telefon hatları üzerinden aktarılabileceğini belirtmişti. Haber ajansları tarafından 1990 yılına kadar kullanılan bu sistem modern faksın gelişmesi ile son bulmuştur. Takvimler 1990 yılını gösterdiğinde ise modern tarayıcıların ilk örnekleri piyasa sürülmüştü. Bilgisayar ağları üzerinden kontrol edilebilen tarayıcılar, başta yazdırma, faks ile gönderme, metin kopyalama gibi özelliklere sahipti. İrili ufaklı tüm işletmeler için uygun olan bu gelişim bireysel kullanıcıların da hizmetine sunulmuştu. Tarayıcıyı Kim Buldu sorusu bu aşamaya kadar biraz da olsa netleştiğini düşünmekteyiz. Artık her ortamda yer alan tarayıcılar, özellikle iş merkezlerin yüklerini mümkün olduğunca hafifletmeye çalışmaktadır. Artık 3D Model tarayıcı ve yazıcıların geliştirilmesi bir modelin tam anlamı ile kopyalanmasına olanak tanımaktadır. Yakın zamanda tüm insanların sahip olabileceği bu sistem şu an için erişimi zor bir aşamadadır.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski