Takma Dişi Kim İcat Etti? Takma Dişi Kim Buldu?

Takma dişler ile ilgili gelişmelerin yakın yüzyılda meydana geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İlk protezlerin milattan önce 700’lü yıllarda Etrüskler tarafından İtalya dolaylarında keşfedildiği yapılan kazılar sonucunda belirlenmiştir. O dönemlerdeki takma dişler, ölen insan ya da hayvanların dişlerini kullanarak yapılmaktaydı. Öyle ki bu gelişme 19. Yüzyılın ortalarına kadar kullanılmış olup belirgin yapısını korumayı başarmıştır.

Takma Dişi Kim Buldu

Takma Dişi Kim İcat Etti? Takma Dişi Kim Buldu?
Takma Dişi Kim İcat Etti? Takma Dişi Kim Buldu?
Bu gelişmenin ardından takma dişler üzerine yapılan çalışmalar artmış, birçok değişik model ortaya çıkmıştır. Japonya’da tahtan kullanılan takma diş Nakaoka Tei tarafından Kii bölgesinde bulunan Ganjiyoji tapınağı içerisinde geliştirilmiştir. Tasarım açısından günümüzdeki modern görümleri hiç de aratmayan ahşap protez, Meiji dönemine kadar Japon halkı tarafından kullanılmıştır. Arkeolojik kazılar sırasında birçok farklı modelle karşılaşan uzmanlar şöyle bir örnek de vermek istemekteler;

İsviçre bölgesinde yapılan kazılar sırasında bir tarla içerisinde bulunan takma dişler daha önce bulunanlardan oldukça farklı bir yapıya sahipti. Tahminen 15. Yüzyıla ait olan protezin hem alt damağı hem de üst damağı bulunuyordu. Diş alanlarını kemikten oyarak yapan dönemin insanları protezin kirişlerini birbirine tutturma gibi aşamaları da düşünmüşlerdi. Dönemin şartlarına göre oldukça modern bir tasarıma sahip olan diş protezinin yemek saatleri dışında kullanıldığı tahmin edilmekte.

İlk Porselen Takma Diş

Alexis Duchâteau Paris’te hayatını sürdüren sıradan bir eczacıydı. İlk aşamada iken birçok deneyde bulunan Duchâteau 1770 yılında ilk porselen takma dişi geliştirdi. Porselene şekil vermek amacı ile ateşten güç alan Duchâteau, porselen hacmini yakalamakta oldukça zorlanıyordu. Birçok denemelerin ardından geliştirdiği ilk porselen takma dişi kendisi bir ömür boyu sağlam bir şekilde kullandı. Geliştirilen bu yeni tür takma diş, hem estetik güzelliği ile, hem hijyenik yapısı ile birçok kurumdan onayını almış olup dişi olmayan insanlar için yeni bir gelişme olarak gösterildi. Günümüzde oldukça farklı bir hal kazanan bu diş yapısı birçok kişi tarafından tercih edilen en önemli gelişmelerden birisi olarak gösterilmekte.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski