Sinek İlacının Keşfi, Sinek İlacını Kim Buldu?

1960’lı yıllar sırasında okullarda başlayan bit tarama testlerinde birçok öğrencinin bitli olduğu tespit edilmişti. İkinci Dünya Savaşı sonrasında meydana gelen bu durum Avrupa’nın birçok bölgesinde yanlış anlaşılmaların meydana gelmesine neden oldu. Bitli öğrencilere uygulanan kükürtlü sabun ve saç tıraşları onların fakir ve varoş bir görünüm kazanmalarına neden oldu. Takvimler 1980’li yılları gösterdiğinde ise özellikle elit kesimlerin çocuklarının da yer aldığı okullarda büyük bit salgınlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu soruna çözüm bulmak ve bit kaynaklarını kökünden ortadan kaldırmak sinek ilaçlarının keşfedilmesine neden oldu. 

Sinek İlacını Kim Buldu

Sinek İlacının Keşfi, Sinek İlacını Kim Buldu?
Sinek İlacının Keşfi, Sinek İlacını Kim Buldu?
Pireotu gibi bitkisel ürünlerin yanında sinek kağıtları ya da sineklikler belirli noktalara kadar çözüm sağlayabiliyordu. Tatil bölgelerinde insanların sineklerden kurtulabilmesi için kokulu macunlar kullanılarak kapalı bir alan içerisine hapsetme gibi yöntemlerde sıklıkla kullanılmıştır. O dönem halk, sineklerden kurtulmak amacı ile çöplerin ilaçlanmasını istemişti. Bu konuda özel şirket kurulmasını isteyen yetkililer, bu alanda büyük bir rekabetin oluşmasına neden olmuştur. Sürekli olarak reklam çalışmaları yürüten şirkeler, birbirinden daha etkili sinek ilaçları üretebilmek için büyük çalışmalar başlatmıştır.

Böcek ve sinek öldürücü ilaçlar içerisinde yer alan bitkisel ürünler gibi sentetik içerikli petrol, gibi içeriklere de sahiptir. Böcek öldürücü ilaçların kullanımı ise daha çok tarımsal alanda duyulan ihtiyaçlar sonucunda geliştirilmiştir. 1980’li yıllara kadar flit pompalı olarak kullanılan ilaçlar, bu yıldan itibaren kapsüllerin gelişmesi ile daha modern ve güvenli bir kullanıma olanak sağlamıştır.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski