Öksürük Şurubunun İcadı, Öksürük Şurubunu Kim Buldu?

Öksürük, insanoğlunun dünyaya geldiği ilk andan itibaren başına gelen en büyük sağlık sorunlarından birisidir. Diğer sağlık sorunlarına karşın öksürük ile ilgili çalışmalar Milattan Önce 1000.yıla kadar dayanmakta olup birçok yöntem ve tedavinin geliştirildiğini görmekteyiz. Bu sorunun tedavisi için eski insanlar iki adet yöntem geliştirmişlerdir. İlk yöntem öksürük oluşumu sırasında beyni etkisi altına alan narkotik kodeinler üzerine baskı yapmak, ikincisi ise gırtlak içerisine şeker yerleştirilerek öksürüğün şiddetini azaltmak. Eski dönemler şeker henüz keşfedilememesinden dolayı şeker yerine bal ve türevleri maddelerin kullanıldığı görülmüştür.

Öksürük Şurubunu Kim Buldu

Öksürük Şurubunun İcadı, Öksürük Şurubunu Kim Buldu?
Öksürük Şurubunun İcadı, Öksürük Şurubunu Kim Buldu?

Bitkisel yöntemlerin öksürün sorununa iyi gelmesinin tespit edilmesinin ardından nane, kavkas gibi bitkiler de tedaviler sırasında kaynak olarak kullanıldığı görülmektedir. Bu soruna karşın ilk tıbbi çalışmalar 1805 yılında Almanya’da hayata geçirilmiştir. Öksürük sorununu çözmek amacı ile keşfedilen morfin, bugün birçok alanda ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. 1898 yılında morfinin bazı durumlarda yetersiz gelmesi eroinin keşfine yol açmıştır. O dönemlerde tıbbi olarak öksürük tedavisi için kullanılan eroin, günümüzde en büyük uyuşturucu maddeler arasında yer almaktadır.

1903 yılında eroin ve morfinin bağımlılık yaptığı tespit edilmiş olup kullanımlarına büyük oranda sınırlandırmalar getirilmiştir. Ayriyeten bu maddelerin nefes alımı ve verimi sırasında büyük tahribatlar meydana getirmesi alternatif ürünlerin piyasalara giril yapmasına olanak sağlamıştır. Öksürük konusunda oldukça güzel etkileri bulunan kodein, bu yıllarda üretilerek kullanıma sunulmuştur.

William Knapp Buckley, 1919 yılında adına ait bir şirket kurarak ilk öksürük şurubunu geliştiren kişi olarak gösterilmekte. Aynı yıl Kanada bölgesinde bir kimyager tarafından geliştirilen şurup dünyanın halen birçok bölgesinde tüketilenler arasında yer almaktadır. Bu gelişmeler, ilaç sanayisinin gelişimine büyük oranda katkı sağlayarak bu sorunun kısa sürede çözümlenmesine olanak sağlamıştır.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski