Odeabank Proforma Fatura Nedir?

Fatura türlerinde işletme ve girişimcinin kafalarını karıştırmış olan konulardan biridir. Proforma fatura, teklif niteliğinde bir fatura türü olmaktadır. Herhangi bir mali yükümlülüğünüz olmaz. Ticaret ve vergi hukukunda proforma fatura ile alakalı olan herhangi bir düzenleme de bulunmamaktadır. Her şirket Proforma faturasını kendi ihtiyaçlarına göre düzenlemektedir. Fakat Proforma gönderebilmek amacı ile asla resmi bir fatura kullanılmıyor. Fatura üstüne de Proforma Fatura ibaresi ekleniyor.

Proforma Fatura Nasıl Hazırlanır?

Odeabank Proforma Fatura Nedir?
Odeabank Proforma Fatura Nedir?

Faturanın üstüne Proforma Fatura ibaresi ekleyip daha sonrasında; fatura tarihi, mal ve hizmet cinsi, satıcının ve alınıcın ismi ve unvanı, adresleri, ödeme şekli, teslim şekli, malların menşei, mal ya da malların ağırlıkları, ebatı ve miktarı, sevkiyatın şekli, mallara ilişkin olan ambalaj özellikleri, numarası vb ayrıntılar, hizmetin birim fiyatıyla, miktarı ve tutarı, navlun ve sigorta prim tutarı, düzenleyen kişinin imzası olmalıdır.

Proforma Fatura Nerede Kullanılmaktadır?

Proforma fatura genellikle alım yapılacak olan durumlarda, bir teklif ya da planlamaya ihtiyaç duyulduğu zamanlarda kullanılmaktadır. Herhangi bir alım adına izin, peşinat alınması gerekmiş olan durumlarda talep edilmektedir.

İthalat ve ihracat işinde de kullanılması gerekleşmektedir. İhracatçı, ithalatçıya verdiği teklife göre ya da ihracatçıyla anlaşması sonucunda ortaya çıkabilecek ya da açılan Akreditife esas teşkil edilmesi için sevk, yükleme öncesinde hazırlanması esnasında kullanılmaktadır. İthalatı, ihracatçının teklifini kabul etmektedir, buda kabule dayalı bir şekilde sipariş geçirilmesi istenilirse, proforma fatura koşullarını kabul etmiş olduğunu proforma faturada belirtilmiş olan zaman içinde beyan etmesi zorunlu bir şekildedir. Daha sonrasında ise faturanın ticari cinsine dönüştürülmesi gerekmektedir. 

Paraşüt ile Proforma Fatura Oluşturabilme

Paraşüt’te proforma fatura özelliği bulunur. Paraşüt hesabınıza giriş yapıp daha sonrasında, sol menüden satış, faturalar kısmına tıklayın. Yeni fatura oluşturun ve yandaki oka tıklayarak, menüyü açmalısınız. Yeni proforma oluştura tıklayın ve bilgileri girerek kayıt edin. Hazırlamış olduğunuz proforma faturalarını soldaki menüden satışlar, faturalar sayfasına girin. Filtrele kısmından fatura türünün filtresini seçmelisiniz. Çıkmış olan listeden ise satış proforması seçeneğiyle proformaları listeleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski