Nikotin Bandının İcadı, Nikotin Bandını Kim Buldu?

Sigara, insan sağlığını olumsuz yönde etkilenmesine neden olan dünyadaki en büyük bağımlılık türlerinden biri olarak gösterilmekte. Bağımlılık, psikolojik olarak meydana geldiği gibi vücudun nikotine olan ihtiyacından dolayı da etkisini gösterdiği görülmüştür. Bu alanda çalışma yapan Murray Jarvik, bağımlılığın önüne geçmek amacı ile nikotin bandını geliştirmiştir. Tütün içerisindeki maddeler inceleyen Jarvik, bağımlılığın ortaya çıkmasındaki en büyük payın nikotinden kaynaklandığını tespit etmiştir. Deri üzerindeki emilim hızını ve vücudun verdiği tepkimeleri inceleyerek başlattığı çalışmaları Güney Amerika’da hasat dönemi gelmiş bir tütün bahçesinde devam ettirmiştir. Ürünlerin elle toplanıyor olması Jarvik için büyük bir avantajı beraberinde getiriyordu.

Nikotin Bandını Kim Buldu?

Nikotin Bandının İcadı, Nikotin Bandını Kim Buldu?
Nikotin Bandının İcadı, Nikotin Bandını Kim Buldu?

Tütünler üzerinde detaylı bir araştırma yapmak isteyen Murray Jarvik, üniversiteden bir arkadaşı ile beraber başvuruda bulundular. Deneklerin insan olması nedeni ile başvurularından ret cevabı alan gençler, araştırmaları sonlandırmak yerine hayvan denekler kullanmayı tercih etti. Kedi üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda tütünün kalp ritmi ve adrenalin salgısı artırımına büyük oranda neden olduğu kanıtlanmıştır. Murray Jarvik ve arkadaşı Jed Rose, 1990 yılında sigara içme isteğini hafifletecek ve alımını deri üzerinden yapılabilecek ilk nikotin bandı gelişimine imza attılar. Rose, 90’lı yıllarda başladığı Duke Üniversitesi Sigarayı Bırakma merkezinin halen hem direktörlüğünü hem de yöneticisi olarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

1992 yılında Nikotin bandı resmi olarak tanınmış olup 1996 yılından itibaren sigara bırakma ilacı olarak reçeteli bir şekilde satılmaya başlanmıştır. Nikotin sakızı ise daha çok 2000’li yıllarda gündeme gelmiştir. SmithKline Beecham Pharmaceuticaals, nikotin bandından daha etkili bir ürün geliştirerek sigarayı bıraktırma konusunda duyulan nikotin ihtiyacını net olarak karşılayabilmektedir.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski