KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavına kimler girebilir bunun hakkında bilgi vereceğiz. Lise öğrencilerin hepsi olmasa bile belli aralıktaki lise okuyan öğrenciler 2018 yılında okuyan KPSS sınavına girebileceklerdir. B grubu memuriyet kadroları için Kamu Personeli Seçme Sınavı her 2 yılda bir yapılmaktadır. Yapılan sınavlarda alınan puanlar 2 yıl boyunca geçerli olacaktır. İki yıllık süre içerisinde kurumsal alımlar dışında olan 4 tane merkezi yerleştirme sınavı Kasım ile Haziran aylarında yapılmaktadır.

Mezun Olmayan Öğrencilerin Lise Düzeyinde Sınava Girme Hakları Var mı?

KPSS Sınavına Kimler Girebilir?
KPSS Sınavına Kimler Girebilir

Liseden mezun olmayan öğrenciler bu düzeydeki sınava girme hakkına sahiplerdir. Sınava girebilmek için mezun olmak şartı gerekmez. Bu sınavın puanı 2 yıl süresince geçerli olduğundan dolayı bu süre içerisinde liseden mezun olacakların veya olma durumunda olanlar 2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavına girmeye hak kazanacaklardır.

Lise Düzeyindeki Adaylar Mezun Olmadan Tercih Yapma Hakkına Sahipler mi?

 Bu sınav için gerekli olan şartlardan biri ise adayların mezun olmasıdır. Bu nedenle adaylar mezun olmadan tercih yapma hakkına sahip olmayacaktır. Bu konu üzerinden ÖSYM'nin resmi sitesinde KPSS kılavuzunda şu şekilde belirtilir. Tercihlerin geçerli olabilmesi için ÖSYM'ye gönderildiği son gün itibari ile sınava giren öğrencilerin bir okuldan veya bir programdan mezun olması gerekmektedir. Tercihlerin ÖSYM'ye gönderilmesi ile mezun durumundaki adayların yerleştirilmesi yapılmış olsa bile atamaları yapılmayacaktır. 

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski