Kolonyayı Kim İcat Etti? Kolonyayı Kim Buldu?

Dünya tarihinin kırılma noktalarından birisi olarak gösterilen alkolün keşfi, alkol ile beraber gelen parfüm sektörünün de gelişimine katkı sağladı. İlk başlarda merkezi İtalya olarak gösterilen parfüm dünyası, meydana gelen gelişmeler sayesinde Fransa’ya doğru kaymış olup büyük gelişmelerin meydana gelmesi sağlanmıştır. Giovanni Paolo de Feminis adındaki bir kimyager, geliştirmiş olduğu özel bir koku sistemini İtalya’dan Almanya’ya taşıyarak burada bir üretim merkezinin temellerini attı. Preparatı olarak adlandırılan bu koku içerisine ilave edilen bergamot, limon, portakal gibi ürünlerin eklenmesi bugün ki kolonyanın meydana gelmesini sağlamıştır.

 Kolonyayı Kim Buldu?

Kolonyayı Kim İcat Etti? Kolonyayı Kim Buldu?
Kolonyayı Kim İcat Etti? Kolonyayı Kim Buldu?

Bir başka kaynağa göre tarihteki ilk kolonya yine Almanya’nın Köln şehrinde üretilmiştir. İçerik bakımından bergamot, portakal, limon, nane ve alkol karışımından elde edildiği ifade edilmekte. Jean-Baptiste Farina, Almanya’da kolonyanın yaygınlaşmasını sağlayan kişi olarak gösterilmekte. 7 yıl savaşı olarak adlandırılan savaşlar sırasında Almanya’da bulunan Fransız askerleri, bu kokudan büyük oranda etkilenmiş olup kokunun Avrupa geneline taşınmasına aracılık etmiştir. Bu aşamada taleplere yetişmekte zorlanan Jean-Baptiste Farina, Paris’te büyük şubeler açarak büyük bir servete sahip olup üretim merkezleri açılışında bulunulmuştur.

Birçok kişi kolonya, parfüm ve tuvalet suyu ayrımı yapmakta zorlandığı görülmektedir. Bu türler içerisinde arım yapabilmek için içinde bulunan etil alkol esansının öğrenilmesi gerekmektedir. Parfüm içerisinde bulunan etil alkol yüzdesi %25, tuvalet suyunda bulunan etil alkol yüzdesi %5, kolonyada bulunan etil alkol yüzdesi %3 olarak üretilmektedir. Özel şirketler tarafından üretilen bazı parfümler içerisinde alkol yüzdesinin %42 seviyelerine ulaştığı görülmekte.

Kolonya, ilk başlarda bir panzehir olarak kullanılmış, Napolyon’un 1810 yılında aldığı bir kararla parfüm kategorisinde yer alması sağlanmıştır. Napolyon, sıra dışı bir etkiye sahip olan kolonyanın özellikle kokusuna aşık olmuş, gün içerisinde birkaç şişe içerek her sabah birkaç şişeyi başından aşağı dökerek bu koku ile halk arasına karışıyordu.

Ülkemizdeki ilk kolonya üreticileri ise Ethem Pertev ve Süleyman Ferit olarak gösterilmekte. Ertem Pertev, sahip olduğu şirket içerisinde sürme kolonya başta olmak üzere çocuk pudrası tuvalet pudrası gibi ürünlerin üretimini ve satışını gerçekleştirmekteydi. Ö dönemlerde büyük bir başarı kazanan şirketin başarı ülke dışarına kadar ünlenmiştir. Süleyman Ferit ise 1909 yılında İzmir’de Kanaat eczanesini açarak birçok ürün gelişiminde bulunmuştur. Altın Kolonya serisi ile büyük bir başarı sağlayan şirket, günümüzde faaliyetlerini Eczacıbaşı olarak sürdürmektedir. Kendilerine özel yüzlerce esansa sahip olan şirket, kolonya üretiminde en başarılı şirketler arasında gösterilmekte.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski