Kapı Zilinin icadı, Kapı Zilini Kim Buldu?

Bir bina ya da ev önünde bulunan kapıya yerleştirilen ziller, çıkardıkları sinyal ya da sesler ile bir misafirin kapı önünde beklediğini haber vermektedir. İlk örnekleri günümüzde kullandıklarımızdan farklı olup mekanik bir aksama sahip olduğunu görmekteyiz. Ev içerisinde bulunan çan ya da zil bölümünü harekete bir ip geçiriyordu. Misafirlerin kullanımı için sabit bir noktaya yerleştirilen ip, mekanizmanın harekete geçmesine olanak tanımaktaydı. Kapı Zilini Kim İcat etti bölümlerine birazdan değineceğiz.

William Murdoch, ilk olarak kapı zilini icat eden kişi olarak gösterilmekte. 1817 yılı içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda oldukça farklı bir zil sistemi geliştirilmişti. Kendi evine geliştirilen ilk kapı zili borudan oluşan bir basınçlı hava sistemi kullanmaktaydı. Kapı Zilini Kim İcat Etti konusunun netleşmemesi bilim dünyasında da sürekli tartışmaların meydana gelmesine neden olmakta. Joseph Henry, bu konuda elektrikli ilk pakı zilini 1831 yılında gerçekleştirmiş ve kısa sürede yaygınlaşmasını sağlamıştır. Tarihler 1900 yıllarını gösterdiğinde ise Avrupa’da birçok nokta kapı zili kullanımına geçmiştir.

Kapı Zilini Kim Buldu?

Kapı Zilinin icadı, Kapı Zilini Kim Buldu?
Kapı Zilinin icadı, Kapı Zilini Kim Buldu?

Kapı Zilini Kim İcat Etti bölümünü kısa olarak da olsa anlamamızın ardından biraz da zillerin çalışma mekanizmalarından bahsetmek istiyoruz. İlk keşfedilen zilin çalışma mantığı belirlenen iki nokta arasına tel çekerek olmuştur. Günümüzde kullanılan zillerde ise ortak kullanım alanlarında bulunan sinyal cihazı tüm bina ve evlerin kapılarına sinyal gönderebilme işlevine sahiptir. Belirtilen daire için zile basıldığı an ilk olarak sinyal cihazı sonrasında ise daire içerisinde bulunan zil etkilenir. Kapı zilleri tarih boyunca oldukça değişik modeller ile piyasaya sürülmüştür. Sesleri konusunda çalışma yürüten kişiler istedikleri hayvan, doğa sesi ya da standart sesleri entegre ederek güzel seslerin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.

Dünya üzerinde bir kültür haline gelen kapı zilleri her toplum içerisinde farklı algılar meydana getirmektedir. Bazı ülke ya da şehirlerde kullanımı yasak olmasının yanında bazı ülkelerde oldukça farklı anlamları bulunmaktadır. Yakın gelecekte tarihe gömülecek bir buluş olduğunu dile getiren uzmanlar Kapı Zilini Kim İcat Etti sorularının da karanlığa gömüleceğini belirtmekteler.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski