Kalp Pilini Kim İcat Etti? Kalp Pilini Kim Buldu

Teknoloji, sadece günlük tüketim ürünleri üzerinde hissedilmemekle birlikte birçok alanda insanların hayatına etki eden gelişimleri meydana getirmektedir. Kibrit kutusu büyüklüğünde olan kalp pili, elektrik sinyalleri üreterek kalbin görevini tam olarak yerine getirmesini sağlamaktadır. Var olan parçaların tamamının göğüs içerisine yerleştirilmesi sonucu çalışmasına başlayan bu sistem John Hopps tarafından 1950 yılında Kanada’da keşfedilmiştir. Elektrik mühendisi olan Hopps, hipotermi üzerine sürdürdüğü bir çalışma sırasında kalp pilini keşfederek insanlığın hizmetine sunmaya çalışmıştır.

Kalp Pilini Kim Buldu

Kalp Pilini Kim İcat Etti? Kalp Pilini Kim Buldu
Kalp Pilini Kim İcat Etti? Kalp Pilini Kim Buldu
Hopps, Elektrik mühendisliği fakültesinden 1941 yılında mezun olmuş, radyo frekansları ile insanların vücut ısılarını nasıl ortaya çıkarabileceği ile ilgili çeşitli araştırmalar yürüten bir genç olarak karşımıza çıkmakta. Araştırmalar sırasında duran bir kalbi çalıştırma fikrine kapılan Hopps, bu alan üzerine odaklanmaya başladı. Mekanik ve elektrik sistemleri ile bu fikrini uygulamaya çalışması kalp fikri üzerine gelişmelerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Erken Dönemdeki Araştırmalar

Kalp Pili mucidi olarak Hopps gösterilmesine karşın ondan önceki dönemlerde bazı bilim insanları çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Bu konu ile ilgili araştırma gerçekleştiren isimler arasında ilk olarak JA McWilliams olduğunu görüyoruz. 1889 yılında gerçekleştirdiği deneyleriyle ilgili raporlar günümüzde yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. JA McWilliams, elektrik impuslarının kalbe uygulanması durumunda dakika 70 kalp ritim gücüne ulaşılabileceğini belirtmiştir. Yapılan çalışmanın devamı gelmeyerek rafa kaldırılmasına neden olmuştur.

Bu gelişmelerden sonra Hopps kalp pilini keşfetmiş ve bundan sonraki gelişimleri kontrol altına almıştır. Silikon Transistor keşfi 1956 yılında meydana gelmiş, kalp pilinin boyutunda büyük oranda değişikliğe gidilmiştir. İlk giyilebilir kalp pili ise 1957 yılında Earl Bakken tarafından geliştirildiği görülmektedir. Geliştirilen giyilebilir pil, kalp ritim hızı değiştirebilme gibi özellikleri bulunan ve faaliyetlerini deri üzerinde yapıştırılarak elektronlar aracılığıyla meydana getirdiği görülmekteydi.

İmplante edilebilir ilk kalp pili ise 1958 yılında İsveçli Bilim insanları tarafından geliştirildi.  1970’lere kadar üzerinde birçok araştırma yapılan bu piller, her bilim insanı tarafından farklı özellikler ve farklı materyaller ile çalıştırıldı. Günümüzde doktor ve cerrahların gözünde belki de en gelişmiş teknolojik ürün olarak gösterilmesi, hakkında yapılan övgülerin haklı çıkarılmasına olanak sağlamakta.

 

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski