Kağıt Mendilin İcadı, Kağıt Mendili Kim Buldu?

Yaz kış ayrımı olmadan sürekli tüketim maddesi olarak gösterilen kağıt mendil, insanların kişisel bakımları sırasında kullandıkları en önemli hijyenik maddelerden birisi olarak gösterilmekte. İlk başta hijyen amacı ile üretilmeyen bu mendiller, savaşlar sırasında yaralanan askerlerin tedavileri için üretilmeye başlanmıştır. Özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında birçok ülke asker tedavisi sırasında büyük bir pamuk kıtlığı yaşamış, bu soruna çözüm üretmek amacı ile emici gücü yüksek bandaj geliştirilme kararı alınmıştır. Kimberly Clark firması, savaş döneminde bu görevi üstelenerek askerler için emici gücü yüksek bandajlar geliştirerek kullanıma sunulmuştur. Savaş sonrasında ise geliştirilen bu ürünlerin kadınlar tarafından kullanılacak bir havlu görevi üstlenmesi düşünülmüştür.

Kağıt Mendili Kim Buldu

Kağıt Mendilin İcadı, Kağıt Mendili Kim Buldu?
Kağıt Mendilin İcadı, Kağıt Mendili Kim Buldu?

Ö dönemki sinema alanı yapımlardan ziyade reklam kampanyaları ile ön plana çıkmaktadır. Geliştirilen ilk kağıt mendiller, sinema sanatçıları sayesinde büyük kitleler tarafından kullanılmasını sağlamıştır Bu girişim sonucunda üretici firmalara büyük şikayetler gelmiş, kadınlar satın almışlar bu ürünlerin temizlikten ziyade daha çok kocaları tarafından burunlarını silmek amacı ile kullandıklarını dile getirilmiştir. Kadınlar tarafından sunulan istek sonucunda erkekler için özel üretimli mendillerin geliştirilmesi gerektiği dile getirilmiştir.      

1930 yılında yapılan anket ve test çalışmaları sırasında üretilen bu ürünlerin mendil mi yoksa havlu mu olması sorulmuştur. Anket çalışmaları sonucunda üretimlerin %61 oranında mendil olması çıkmıştır. Bu kararın çıkması sonucunda üretici firma hem mendil hem havlu hem de peçete olarak toplamda kırk sekiz çeşit ürün üreterek dünyanın dört bir yanına dağıtmayı başarmıştır. Türkiye’de selpak adı ile satılan ürünün tarihi gelişimi bu şekildedir.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski