Hücreyi Kim Keşfetti? Hücreyi Kim Buldu?

Dünya üzerinde yaşayan tüm canlı türlerinin yapı taşını oluşturan biçime verilen hücre terimi, insanlığın yaşayabilmesi için gerekli olan görevi vücut içerisinde gerçekleştiren bir organizma olarak gösterilmekte. Küçük oda anlamına gelen hücre protein ve asit gibi maddelerin bulunduğu bir sitoplazma içerisinde bulunmaktadır. Tek hücrelerden oluşabildiği gibi çok hücrelilerden de oluşabilmektedir. Hücre sayısı insan, hayvan ve bitki türlerine göre değişiklik gösterdiğini belirten bilim insanları, ortalama olarak bir insan vücudu içerisinde 10 trilyondan fazla hücre bulunduğunu söylemektedir. Hücreyi Kim Buldu ya da keşfetti sorusu insanın vücudu ile ilgilenmesi sonucunda belirmektedir. Bu yazımızda kısa da olsa hücre ile ilgili bazı bilgilerden bahsedeceğiz.

Hücreyi Kim Buldu?

Hücreyi Kim Keşfetti? Hücreyi Kim Buldu?
Hücreyi Kim Keşfetti? Hücreyi Kim Buldu?
Mikroskobun icadı tarih içerisinde gizli tutulan birçok bilginin açığa çıkmasına olanak sağlamıştır. 17. Yüzyılın henüz başlarında iken yapılan çalışmalar Hücreyi Kim Buldu sorusuna cevap verebilmektedir. Robert Hooke, 1665 yılında mikroskop aracılığıyla ilk kez hücre adındaki oluşumların varlığını gözlemlemiştir. Mikroskop üzerinde gözlemlediklerini kayda alan Hooke, aynı yıl içerisinde deneyimlerini anlatan Micro-graphia adındaki kitabını piyasaya sunmuştur. Çalışmalarını ilk olarak mantar ve bitki dokuları üzerine yürüten Hooke, Latince anlamı küçük odalar olan hücre kavramını ilk kez kullanan kişi olarak gösterilmekte. Yapılan bu çalışmalar insanlık için büyük bir adım olsa da o dönemim insanları hücre kavramını hiç de anlayamamıştır. 200 yıl boyunca üzerine hiçbir şekilde çalışma yapılmadığını tarih kaynaklarından görebilmekteyiz.

İlk Hücre Teorisi

İlk çalışmaların ardından 200 yıl geçtikten sonra atılan ilk adım Matthias Jakob Schleiden ve Theodor Schwann tarafından gerçekleşmiştir. 1831 yılında başlatılan çalışmalar daha önce yürütülen hücre teorisini doğrularken dünya üzerinde bulunan tüm organizmaların hücrelerden oluştuğunu, hücre oluşumu olmadan yaşamın devam edemeyeceği belirtilmiştir. Hücrelerin birbirleri ile bağlantılı olduğunu ve çoğalmaları için birbirlerine ihtiyaçları olduğu dile getirilmiştir. İkili tarafından gerçekleştirilen çalışmalar Hücreyi Kim Buldu konusunda bazı önemli değişikliklerin de meydana gelmesine neden olmakta. Ayrıca; bulunan kaynaklara göre Matthias Jakob Schleiden ve Theodor Schwann tarafından ilk hücrelerin 3.5 milyar ıl önce dünyaya geldiği de belirtilmekte.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski