Güneş Kremini Kim İcat Etti? Güneş Kremini Kim Buldu?

Güneş ışınlarının insanlar üzerindeki etkisi günümüzde bilinen bir durum değildir. İlk medeniyetler dahi, güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacı için çeşitli yöntemler geliştirmiş, birçok bitkisel ürün kullanımına gitmiştir. Yunanlılar, bu konuda zeytinyağından yardım alırken eski mısırlılar pirinç ve yasemin bitkilerinden destek almaktaydı. Günümüzde geldiğimiz noktada bir ihtiyaç haline gelen güneş kremlerinin geçmişi aslında 1920’li yıllara dayandığı görülmekte. İnsanlar, denize girme alışkanlığını 1920’li yıllarda kazanmış olup o dönemlerde kullanılan mayolar vücudun büyük bir bölümünü kaplamakta idi. Zamanla mayoların küçülmesi, insan teninin güneş ışınlarına maruz kalmasına neden olmuştur. Bu durum karşısında araştırma yapan bilim insanları güneş kremi keşfinde bulunarak insanlığın hizmetine sunmuştur.

Güneş Kremini Kim Buldu?

Güneş Kremini Kim İcat Etti? Güneş Kremini Kim Buldu?
Güneş Kremini Kim İcat Etti? Güneş Kremini Kim Buldu?
Sentetik olarak ilk kez güneş kremi 1928 yılında kullanılmıştır. Sadece üreticisi tarafından kullanılan bu ürün ticari olarak Eugène Schueller tarafından L’Oreal markası altında 1936 yılında satışa sunulmuştur. Aynı dönemlerde birçok kimyager tarafından geliştirilen güneş kremleri dünyanın birçok noktasında satışa sunularak bu alana özel bir Pazar yerinin oluşumuna katkı sağlamışlardır. Güneş losyon ve faktör etkisine sahip kremlerin geçmişi çok fazla olmayıp günümüze yakın bir zamanda geliştirildiği görüyoruz. Bu duruma neden olan etmenin ise; 2.Dünya savaşı sırasında Pasifik kıyılarına çıkarma yapan askerlerin kısa sürede güneş yanıklarına maruz kalması gösterilmektedir. Günümüzde kullandığımız modellere yakın üretimler 1944 yılında sadece ABD içerisinde kullanılmak üzere Benjamin Green adlı bir eczacı tarafından geliştirilmiştir. İlk kremler, daha çok bir jel ya da jöleye benzer bir yapıda olup renkleri kırmızından oluşmaktaydı. Güneşin gönderdiği zararlı ultraviyole ışınları def edebilen bu kremler, günümüz krem gelişmeleri için rol model olarak alınmıştır.

Güneş kremlerinin yaygınlaşmasını sağlayan asıl durum ise yapılan reklam kampanyaları olduğunu görmekteyiz. Benjamin Green, insanların güneşli saatlerde gölgelere çekinip saklanması yerine güneş kremleri ile daha rahat bir dolaşım sergileyebileceklerini belirtmiştir. Zamanla yapılan çalışmalar sonucunda suya karşı dayanıklı kremler 1972 yılında hayatımıza girmeye başlamıştır. Faktör etmenlerinin kremler üzerinde oldukça önemli görünmesi, bu alanda yapılan çalışmalar ve ürünlerin satışlarına büyük etkiler meydana getirmiştir.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski