Güneş Gözlüğünü Kim İcat Etti? Güneş Gözlüğünü Kim Buldu?

Güneş gözlüğünü, yaz ayaları ile beraber insanların güneş ışınlarından korunmak amacı ile sıklıkla tercih ettiği aksesuarlar arasında yer almaktadır. Tarihi gelişimine bakacak olursak; camı karartılmış bu tip gözlükleri Çinliler tarafından geliştirildiğini görmekteyiz. Amacı ilk başlarda güneş ışınlarından korunmak olmayan bu gelişim, mahkemelerde yargıçların karar verirken gözlerini saklamak amacı ile geliştirildiğini görmekteyiz. Hatta birçok konu üzerinde insanların gözlerini saklamak amacı ile güneş gözlüğü kullandıklarını söyleyebiliriz.

Güneş Gözlüğünü Kim Buldu

Güneş Gözlüğünü Kim İcat Etti? Güneş Gözlüğünü Kim Buldu?
Güneş Gözlüğünü Kim İcat Etti? Güneş Gözlüğünü Kim Buldu?
Amerikan Hava Kuvvetleri, 1930 yılında uçuşlarda kullanılmak üzere koyu renkli camlardan oluşan gözlükler geliştirmiştir. Pilotlar tarafından kullanılan bu gözlükler oldukça güzel bir imaj sergilemiş olup, ikinci dünya savaşının sonucunda siviller tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Sivillerin hayatına giren bu gözlükler, yeni bir moda trendinin başlamasına neden olmuş olup, 1960 yılında seri üretimlere geçilmiştir. Yapılan reklam kampanyaları sonucunda Hollywood yıldızlarının da güneş gözlüğü kullanması satışların büyük patlak vermesine olanak sağlamıştır. O dönemlerde numaralı gözlük takan kişiler sakar olarak gösterilirken güneş gözlüğü takan kişiler elit ve seçkin olarak adlandırılmıştır.

Günümüzde büyük bir sanayi endüstrisine sahip olan güneş gözlükleri, sahip olduğu çerçeve, cam, renk değişim, güneş ışınlarını yansıtabilme özeliklerine göre değişken fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Ucuzundan pahalısına birçok kişinin tercihlerinde bulunan markalar, sadece güneş ışınlarından korunabilmek amacı ile gözlük takmaktadır. Artık tamamen dış görünüş üzerinde bir aksesuar olan gözlükler, her yıl moda trendlerinin belirlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski