Grip Hastalığının Keşfi, Grip Hastalığını Kim Buldu?

Dünyanın her noktasında görülebilen grip, ateşli ve bulaşıcı bir hastalık olup kaynağını virüslerden almaktadır. İnsanlar, ilk kez 12. Yüzyılın sonlarında iken gribi tarif edebilecek bir teori geliştirmiş ilk kez adlandırılmıştır. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde görülen bu salgın hastalık milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuştur. Tarihte İspanya gribi ve Asya gribi iki farklı tarihte meydana gelmesine rağmen 50 milyon fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Grip Hastalığını Kim Buldu

Grip Hastalığının Keşfi, Grip Hastalığını Kim Buldu?
Grip Hastalığının Keşfi, Grip Hastalığını Kim Buldu?
Andrews ve Laidlaw adlı araştırmacılar, 1933 yılında gribin virüsler nedeni ile meydana geldiğini tespit edenler olarak gösterilmekte. Virüsler, kendi aralarında birçok alt kategoride yer almakta olup her birinin şiddet değeri birbirinden farklı olarak ifade edilmiştir. Özellikle soğuk mevsimler, grip salgınlarının en çok görüldüğü dönemler olup tüm ırk ve cinsiyetler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bağışıklık sistemini tam olarak inşa edemeyen çocuk ve gençlerde görülme olasılığı oldukça yüksek olduğu belirtilmekte. Grip salgınları daha çok şehirlerde başlayarak insanların toplu olarak birbirlerine yakın durduğu bölgelerde hız kazanmaktadır. Kış aylarında toplu ulaşım ve özel aktivite alanlarında korumalı önlemler almak hastalığa yakalanma olasılığını minimuma indirmektedir.

Gribe neden olan virüslerin solunum Sistemi üzerine özel ilgiler duyduğunu ve etkilerinin büyük bir bölümünü solunum sistemi üzerinde meydana getirmesi birçok olumsuzluğu beraberinde getirmekte. Öksürük, hapşırma, hastalığın belirtileri arasında yer almakla birlikte hastalığın diğer insanlara bulaşmasını da sağlamaktalar. Genel olarak birkaç günde etkisi ortadan kaldırabilen grip, büyük salgınlar olması durumunda ölümcül etkiler meydana getirebilmekte.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski