Grip Aşısının İcadı, Grip Aşısını Kim Buldu?

Dünya üzerindeki en yaygın hastalıklardan birisi olarak gösterilen grip, hem bulaşıcı hem de ateşli bir sağlık sorun olarak gösterilmekte. Hastalığa neden olan durumun bir virüs olması etkilerinin ve sonuçlarının mümkün oranda artış göstermesine neden olmakta. Grip sorunu ilk olarak milattan önce 412 yılında Hipokrat tarafından tanımlanmış olup ilk kez bu dönemde dile getirilmiştir. 12 Yüzyıl’da artan salgınlar araştırmaların giderek artmasına ve çözüm yollarının geliştirilmesine olanak tanımıştır. Kayıtlara göre dünyanın en büyük grip salgını 1510 yılında meydana gelmiştir. Malta’da başladığı belirtilen salgın kısa sürede tüm Avrupa’yı etkisi altına almıştır. Tarih boyunca meydana gelen grip salgınları milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuştur. Aş ile ilgili gelişmeler ise daha çok 20. Yüzyılda meydana gelmeye başlamıştır.

Grip Aşını Kim Buldu 

Grip Aşısının İcadı, Grip Aşını Kim Buldu?
Grip Aşısının İcadı, Grip Aşını Kim Buldu?
1900’lü yıllarda gribin virüsler aracılığıyla meydana geldiği tespit edilmesi 1933 yılında Birleşik Krallığı harekete geçirmiştir. Patrick Laidlaw yönetiminde kurulan Tıbbi Araştırma Konseyi virüsün insanlara nasıl bulaştığını incelemiştir.

Dr. Jonas Salk ve Thomas Francis

Salgınların giderek artması bir çeşit tedavi yönteminin geliştirilmesini zorunlu kılıyordu. Bu anlamda ilk adımı 1938 yılında atan Dr. Jonas Salk ve Thomas Francis ilk grip aşısını hazırlayarak büyük bir girişime imza attılar. Buluşun erken yıllarda olmasına karşın kullanımı 2. Dünya savaşı öncesinde askerlerin üzerinde başlamıştır. İlk geliştirilen grip aşıları uygulanması durumunda kişiler üzerinde yüksek ateş, yorgunluk gibi birçok yan etkiler meydana getirebiliyordu. Bu durumun normal olduğunu belirten dönemim uzmanları, aşının virüslerle girdiği savaşın bir göstergesi olduğunu açıklamışlardır.

Grip aşısının bulunması birçok alanda bir ilham kaynağı olmuş ve çocuk felci aşısının da gelişmesini sağlamıştır. Yapılan araştırmalar, gribin neden olduğu virüs grubunun da belirlenmesine olanak sağlamıştır. A, B, C kategorisinde yer alan virüsler kendi alanlarında 100’lerce alt dala ayrılmaktadır. Bu nedenle her grip hatalığının etkisi birbirinden farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Virüsler, etkilerini sadece insan vücudu içerisinde iken göstermekte olup dış alan ya da güneş ışınları ile temas etmeleri durumunda hemen ölebilmektedir. Eski çağlar kadar olmasa da grip salgınları günümüzde de hafif olarak devam etmekte olup ilaçlar sayesinde kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski