Facebook Kurucusu Kimdir? Facebook Hakkında Bilgi

Bugün dünya çapında 1 Milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, sosyal medya alanının lideri olarak kabul edilmekte. İnsanların arkadaşları ile iletişim kurabilmelerine olanak sağlayan platform bununla birlikte oyun oynama, etkinlik ve bilgi paylaşımını içeren sosyal grup ve sayfalar oluşturarak gibi birçok aktivite hakkına sahip olabilmekte. Harvard Üniversitesi öğrencileri tarafından 4 Şubat 2004 yılında yayına alınan Facebook, Mark Zuckerberg önderliğindeki Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes desteği ile günümüzdeki halini kazanmıştır. İlk başlarda önceliği Harvard öğrencilerinin birbirleri ile iletişim kurmaları için planlanan proje yavaş yavaş diğer üniversitelere hatta liselere kadar yayılmış olması Facebook’un adım adım sosyal alan içerisinde var olmasına olanak sağlamıştır. İlk yıllarda sadece edu.tr mail uzantısı ile kayıt olunabilen sistem 2006 yılında değişikliğe giderek tüm mail uzantılarına açık hale getirildi.

 Facebook Hakkında Bilgi

Facebook Kurucusu Kimdir? Facebook Hakkında Bilgi
Facebook Kurucusu Kimdir? Facebook Hakkında Bilgi

18 ay gibi kısa bir sürede ABD’nin en büyük sosyal arkadaşlık platformu olmayı başaran Facebook, yatırımcıların da ilgisini çekmeyi başarmıştır. O dönem gelen satın alma tekliflerini değerlendiren Mark Zuckerberg, şirketin bir kısmı satarak ilk milyon dolarlarını kazanmayı başarmıştır. Facebook’un tamamını satın almak isteyen birçok şirketi geri çeviren Mark, günümüzde en genç milyarderler arsında yer almakta. Bu süreç içerisinde birçok iddia ortaya atılmış, bu fikrin aslında Mark Zuckerberg’in arkadaşlarından çalarak uyguladığı belirtilmiştir. Açılan birçok davalar sonucunda haklılığını ispatlayan Mark, Facebook’un tek sahibi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Günümüzde yüzlerce dile uygun olarak yayın yapan platform, geldiği noktada kullanıcı deneyimlerine verdiği önem ve istekler ile büyüme kat ettiğini ifade etmekte.

2007 yılında altyapı içerisinde meydana gelen değişiklik geliştiriciler tarafından Facebook kullanımının önünü aralamıştır. Geliştirdikleri uygulama ve oyunları APİ destekleri ile platform içerisine sunulmasına olanak sağlamıştır. FarmVille gibi dönemin popüler oyunları bir anda milyon dolar değerlere ulaşarak yapımcıların zengin yapmaya yetmiştir. Günümüzde geldiği noktada 1 milyardan fazla aktif hesabın olduğu belirtilen Facebook, günlük düzenli olarak 800 milyon kişinin erişimine olanak sağlamakta. Ülkemizde 40 milyondan fazla kullanıcının yer aldığı bu alan, sosyal medya kavramının oluşmasına ve birçok projenin hayata geçirilme sırasında kaynak olarak kullanıldığı bir alan olarak gösterilmekte.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski