Bağlamayı Kim İcat Etti? Bağlamayı Kim Buldu?

Türk ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ve halk çalgı aracı olarak kabul edilen bağlama, telli bir müzik aleti olarak sınıflandırılır. Sap uzunluğu icra edilen müzik türüne göre değişiklik göstermekte olup meydan sazı ve cura sınıflandırmaları bulunmaktadır. Bağlama çalmak için mızrap kullanımı gerektiği ve genellikle mızrapların kiraz ağacından yapıldığını söyleyebiliriz. 1800’lü yıllara kadar sadece göçmen Türkmenler tarafından kullanılan bu enstrüman günümüzde Anadolu’yu simgeleyen bir hal kazanmıştır. Bağlamayı Kim buldu sorusu müzik sektörü içerisine adım atacak kişiler tarafından merak edilmektedir.

Bağlamayı Kim Buldu?

Bağlamayı Kim İcat Etti? Bağlamayı Kim Buldu?
Bağlamayı Kim İcat Etti? Bağlamayı Kim Buldu?

Anadolu içerisinde yapılan bazı kazı çalışmaları sırasında Hitit ve Sümer toplulukları içerisinde bağlamaya benzer bir çalı aletinin kullanıldığı görülmekte. Tarihsel olarak oldukça eski dönemlere dayanıyor olması kültür açısından büyük bir gelişme olarak gösterilmekte. Bağlama, tek bir tür sazdan oluşmadığını, kullanılan yöre ve müzik türüne göre değişiklik gösterdiğini söylemiştik. Bağlamayı Kim Buldu sorusu muhtemelen bu çalgı türünün atası olarak bilinen kopuz ile yakından bir bağ yaşıyordu. Derin bir su dolu tabağın üzerini deri ile örten eski Türkler, tabağa bir sap ekleyip ince teller ile birleştirmişlerdir. Ortaya çıkan ses uzun yıllar Türklüğün sembolü olarak gösterilmişti. Bu bağlamda Bağlamayı Kim Buldu sorusu ile kopuz kullanımı arasında bir bağ olduğu düşünülebilir.

Bağlamanın Tarihi

Kopuz, tarih boyunca birçok değişikliğe uğramış ve birçok yörede kullanılan bir çalgı türü olarak gösterilmiştir. Anadolu ve Türkmen bölgelerinde 1500 yıl kullanılmış olup bilinen en eski çalgı türleri arasındaki yerini almıştır. Orta Asya bölgesinde nadir olarak halen kullanılan kopuz, Anadolu’da ki yerini bağlamaya devretmiştir. Birçok kaynakta anonim çalgı türü olması nedeni Bağlamayı Kim Buldu sorusuna cevap vermek mümkün değildir. Baglamas adı ile Yunan müzik kültürü içerisinde de yer alan saz, birçok kültür içerisinde de yerini almıştır. Özellikle Azerbaycan, eğlenceli ve vokal müzik tercihleri içerisinde bağlamanın yerini hiçbir zaman değiştirmemektedir. Birçok alt dalının olmasına karşın gerek ezgisi gerek müzik uyumu nedeni ile ülke içerisinde duymak istenilen sesler arasında bağlamanın yeri oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski