Ampulü Kim İcat Etti? Ampulü Kim Buldu?

İnsanlığın hayatına etki eden en büyük girişimlerden birisi olarak gösterilen ampul, hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Bu teknoloji ile bizleri buluşturan kişi ya da kişiler belirli periyotlarla merak edilmektedir. Ampulü Kim İcat Etti sorusu eğitim dönemlerinde sıklıkla bizlere anlatılırken sadece yüzeysel gelişimleri dile getirilmektedir. Aynı dönem içerisinde 3 farklı bölgede 3 kişi tarafından yürütülen çalışmalar Ampulü Kim İcat Etti sorusuna karşılık verecektir.

Hiram Maxim

Ampulü Kim İcat Etti? Ampulü Kim İcat Etti?
Ampulü Kim İcat Etti? Ampulü Kim İcat Etti?

Hiram Stevens Maxim, 1875 yıllarında elektrik ile ilgili oldukça büyük çalışmalara imza atmıştır. Hatta ABD bölgesinde birçok binaya kendisi tarafından geliştirilen ampulleri takarak elektrikli aydınlatmanın ilk sahibi olarak iddia edilmekte. Bu konu hakkında büyük telif davaların döndüğünü, Thomas Edison ile Maxim arasında patent duruşmaları gerçekleştiği belirtilmekte. Edison, patenler alanında oldukça deneyimli olması nedeni ile bu konudaki ilk çalışmalara bilgisi sayesinde ele geçirdiği iddia edilmekte. Aralarında sürdürülen bu rekabet sonucunda Edison ampulün patent haklarını kamusal mülkiyete devretmiştir. Bu gibi durumlar karşınsa hak bekleyen Maxim, Edison tarafından herhangi bir ödemeye maruz kalmamıştır. Ampulü Kim İcat Etti bölümü daha bu aşamada iken oldukça karışık bir hal aldığını görüyoruz.

Thomas Edison

Ampulü Kim İcat Etti sorusuna birçok kişinin verdiği cevap olarak gösterilen Thomas Edison, birçok ampul denemesinde bulunmuştur. İlk olarak karbonize edilmiş pamuk filament kullanan Edison, yaptığı deney sonucunda ilk ışığın sadece 14 saat dayanabildiğini, sonrasında ise patladığını görmüştür. Birçok malzeme deneyinin ardından filament olarak karbon kağıt kullanmıştır. Bu durumdan verim elde etmesi durumunda seri üretim için gerekli çalışmalara başlamıştır. Ampulü Kim İcat Etti sorusundan ziyade seri üretim halinde satışlarını Edison gerçekleştirmiştir.

Joseph Swan

Josep Swan, Ampulü Kim İcat Etti soruları içerisinde yer almıştır. Gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda tasarıma çıkan ampul, tanıtım sırası öncesinde patlaması birçok kişinin üzüntü yaşamasına neden olmuştur.  Çalışmaların sonucunda Edison ile aynı malzemeleri kullanan Swan, uzun süre ışık veren ampul üretimini gerçekleşmiştir. Patenleri almasına karşın ticaretine bir türlü gerçekleşememiştir. İlk ticari üretim, yukarıda da bahsettiğimiz üzere Edison tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

 

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski