Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları

 Gerek ülkemizdeki gerekse dünyanın birçok noktasındaki insanların ortak sorunlarından birisi de istenmeyen bir şekilde gelişen ağız kokusu olduğunu söyleyebiliriz. Kokuya neden olan durumlar arasında genellikle ağız içi bakteri oluşumu, mide ya da yemek borusu içerisinde meydana gelen bir rahatsızlığın neden olabileceği ifade edilmekte. Tedavi mümkün olan bir durum olduğu gibi Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları da bulunmaktadır. Çoğu insan için sıradan bir durum olsa da detayına inmek birçok hastalığın erken tanısının sağlanmasına olanak sağlar. Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda her dört kişinin birisinde maalesef ki koku sorunu meydana gelmektedir. 

Ağız Kokusunu Önleyen Durumlar

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları
Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları

  • Diş fırçalamanın önemi yıllardan bu yana gerek televizyonlar aracılığı ile gerekse birçok bilinçlendirme çabası ile aşılandırılmak istenmekte. Günlük aksatılmadan muhakkak 2 kere olmak üzere dişler fırçalanmalıdır. Gargara sırasında ağız içinin iyice temizlendiğinden emin olun.
  • Diş içerisinde bulunan çürük, kırık ya da hasarlar ağız kokusuna neden olan diğer etmenler arasında yer almakta. Bu nedenle diş tedavileri mümkün olduğunca aksatılmadan yerine getirilmeli.
  • Sabah aç karına meydana gelen keskin ağız kokusuna 5 adet zeytin ya da 3 demet maydanoz kokunun anlık kesilmesine olanak sağlayacaktır. 
  • Ağız içerisini bulunan tükürük sıvısının azaltılması kokunun meydana gelmesine neden olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca tükürük seviyesini ortalama bir miktarda tutmak gerekmektedir.  

Aç kalmanın Ağız Kokusu üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle diyet yapmak isteyen kişilerin sıklıkla bu koku ile mücadele ettiği gibi bir gerçek bulunmaktadır Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları arasında içeriği bakımından su fazlalığı bulunana sebze ya da meyve tüketiminin büyük bir katkısı bulunmaktadır. Bunun yanında alkol, nargile, sigara, çok fazla koku oluşumuna neden olmakta. Bu gibi alışkanlıklardan kurtulmanın koku oluşumunu ortadan kaldıracağını söyleyebiliriz. Bunun gibi birçok Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları bulunmakta.  Öncelikle ağız ve diş sağlığının sağlanması sorunun çözümünü %85 oranında sağlayacaktır.

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Diğer Yolları

Günlük olarak tüketilen bazı yiyecek ve içeceklerin insan sağlığı üzerinde birçok açıdan olumlu ya da olumsuz etkileri bulunmakta. Bu yazımızda bahsedeceğimiz yiyecekler tamamen Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları arasında yer almaktadır.

Elma: Sağlık açısından oldukça kapsamlı bir meyve olarak gösterilen elma, tüketimi ile beraber ağız içerisindeki tükürük salgısının artmasına olanak sağlar. Bu etkisi sayesinde koku durumunu ortadan kaldıran en güçlü besinlerden birisi olarak gösterilir.

C Vitamini Bakımından Zengin Meyveler: Vitaminlerin insan sağlığı içerisindeki yeri oldukça güçlüdür. Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları arasında içeriği bakımından C vitamini içeren besinlerin tüketimi önerilmektedir. Bu besinler, ağız içerisinde oluşan bakterilerin yok edilmesine büyük oranda katkı sağlarlar.

Yeşil Çay: Genellikle zayıflama üzerindeki etkileri ile karşımıza çıkan yeşil çay, içeriğindeki zengin mineraller sayesinde ağız içerisinde oluşan bakterilerin yok olmasına olanak sağlar. Bu sayede koku kısa sürede oradan kalkarak standart hale gelebileceğini belirtmek istiyoruz.

Maydanoz: Maydanozun her hali ile tüketimi birçok açıdan sağlığa olumlu katkılar sağlamaktadır. Çiğneme yolu ile düzenli maydanoz tüketimi ağız kokusunu ortadan kısa sürede kaldırmaktadır.

Etiketler: Ağız Kokusu, Ağız Kokusundan Kurtulma, Ağız Kokusundan Kurtulma Yolları, Ağız Kokusundan Kurtulmanın Doğal Yolları

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski