Adidas Kurucusu Kimdir? Adidas Hakkında Bilgi

İkinci dünya savaşı öncesinde Almanya’da bir araya gelerek ayakkabı yapım atölyesi açmış, burada imal ettikleri ürünleri satıp geçimlerini sağlamak istemişlerdir. Adolph ve Rudolph Dassler adındaki bu gençlerin arası ikinci dünya savaşının başlaması ile iyice açılmış ve birbirlerine uzun dönem sürecek küslük koymuşlardır. Savaşın sona ermesi ile ayakkabıcılık işine geri dönmek isteyen kardeşler bir arada olamayacaklarını anlayarak Herzogenaurach şehrini ikiye ayıran nehrin farklı uçlarında bireysel atölyeler açmaya karar vermişlerdir. Adolph, açmış olduğu atölye içerisinde Adidas’ın temellerini atmış, Rudolph ise açmış olduğu atölye içerisinde Puma’nın temellerini atmıştır. Bir anda yükseliş yakalayan küs kardeşler, içerisinde yüzlerce çalışanın ekmek kazanmasına olanak sağlamıştır. Kardeşler arasında ömür boyu yaşanılacak küslük çalışanlara da yansımış, ve iki şirket çalışanları arasında sürekli kavgalar meydana gelmeye başlamıştır.

 Adidas Hakkında Bilgi

Adidas Kurucusu Kimdir? Adidas Hakkında Bilgi
Adidas Kurucusu Kimdir? Adidas Hakkında Bilgi

Adidas markası ile ilgili ilk gelişmeler 1949 yılında meydana gelmiş ve şirket günümüzde halen kullanılmakta olan 3 çizgili logoyu ayakkabılar üzerinde ilk kez o dönemlerde uygulatmaya başlamıştır. 11 yıl boyunca ayakkabılar üzerinde yer alan logo 1960 yıllarından itibaren sporcu kıyafetleri üzerinde de yer almaya başlamış ve resmi olarak giyim sektörüne adım atmasını sağlamıştır. Üç yapraklı logo tasarımını 1972 yılında yüzlerce örnek tasarım arasından seçen Adolph Dassler, markalaşma sürecinde bu logonun şirket üzerinde oldukça güzel etkiler meydana getirdiğinden bahsetmiştir. Üç çizgili logonun yanında günümüzde kullanılan modern tasarımın temeli aslında 1997 yılında geliştirilen özel üretimlerle meydana getirildiği dile getirilmekte.

Logoda yer alan üç çizginin anlamına gelecek olursak; birbiri ardına yükselen çizgilerin aslında bir dağı simgelediği, hedefler içerisinde meydana gelebilecek tüm yüksekliklerin aşılarak mutlu sona ulaşılabileceğinden bahsettiği ifade edilmiştir. 2002 yılında şirket bölünme kararı aldığını açıklamış, bu süreç içerisinde farklı kategorilerde yer alan ürünlerinin her biri alanına özel olarak kurulacak şirketler tarafından temsil edileceği belirtilmişti. Bu süreç sonucunda herkes bir küçülme beklerken Adidas daha önce karşılaşmadığı bu yükseliş yakalamış ve ürünlerinin dün dünya üzerinde eşit olanaklarla dağıtılmasına olanak sağlamıştır. Bu süreç içerisinde de Puma’da belirli oranda bir yükseliş sağlamış ve zirveye ortak olmaya çalışmıştır.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski