Abdullah Gül Üniversitesi Hakkında Bilgi

Türkiye’de bulunan üniversite sayısı her geçen gün artmakta olup öğrencilerin tercih yapabilecekleri sayının artmasına olanak sağlamaktadır. Devlet ve vakıf üniversiteleri olarak ayrılan eğitim kurumları son zamanlarda büyük bir değişime gitmiş ve vakıf destekli devlet üniversitelerinin kurulmasına olanak sağlamıştır. 2010 yılında “Üçüncü nesil üniversitelerin öncüsü” sloganı ile hizmet vermeye başlamış olan Abdullah Gül Üniversitesi vakıf görünümlü bir devlet üniversitesidir. Oldukça yeni bir eğitim öğretim kurumu olan üniversite ilk öğrencilerini kuruluşundan 3 yıl sonra 2013-2014 eğitim ve öğretim döneminde almış, daha ilk mezunlarını vermemiştir. Kayseri merkezde yer alan ana yerleşke içerisinde eğitim dili modern çalışmalar yürütülmesi nedeni ile İngilizce olarak verilmektedir.

Abdullah Gül Üniversitesi Fakülteleri

Abdullah Gül Üniversitesi Hakkında Bilgi
Abdullah Gül Üniversitesi Hakkında Bilgi

Abdullah Gül Üniversitesi, eğitim programını daha çok sayısal bölümler üzerine yoğunlaştırmıştır. Toplamda 5 ana fakültenin bulunduğu üniversite içerisinde;

  • Mühendislik Fakültesi
  • Mimarlık Fakültesi
  • Yaşam ve Doğa Fakültesi
  • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
  • Yönetim Bilimleri Fakültesi

Bulunmaktadır. Kampüs, eski Sümer fabrikasının bulunduğu alan üzerine oldukça modern ve şık bir şekilde inşa edilmiştir. Bilgi Üniversitesini gezen öğrenciler gördükleri manzara ile şaşkına dönebilirken aynı tasarımın daha üst bir modeli Abdullah Gül Üniversitesi kampüsüne uygulanmaya çalışılmıştır. 2016 eğitim ve öğretim döneminde toplamda 257 lisans öğrencisi, 37 yüksek lisans öğrencisi, 22 doktora öğrencisi bulunan üniversite, bir anda yüksek sayıda öğrenci almak yerine gerçekten eğitime ihtiyacı bulunan kişilerle bir araya gelmek istiyor.

Eğitim dilinin İngilizce olması öğrencilerin kişisel gelişimlerine de büyük oranda katkı sağlamakta. Tercih yapan öğrenciler genel sıralama içerisinde ilk 1,000 arasında ise üniversiteye ait olan vakıf tarafından her ay 2300 TL burs desteğine sahip olmakta. 20,000 tercih sıralaması içerisinden giren öğrenciler ise burs desteğini 700 lira olarak alabilmekte. Oldukça büyük bir şehir olan Kayseri, öğrenciler için birçok sosyal ve kültürel alanlar sunabilmekte. Şehir içerisinde bisiklet sürüşleri oldukça keyifli olup kışları Erciyes dağında kayak etkinlikleri düzenlenmekte. 2017-2018 eğitim döneminde oldukça iddialı giriş yapacak üniversite için adaylar, hem keyif hem de öğrenim dolu bir 4 yıl geçirebileceklerini söyleyebiliriz.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski